Anket: -
* Bu ankete oy verdiniz. Sonuçları Göster

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Aksiyon Kameraları İnceleme Anketli
Video 

Arkadaşlar Merhaba.

Motosikleti alıp ekipman eksiğimizi tamamladıktan sonra ilk baktığımız ürünlerdendir aksiyon kameraları. Hem gezilerimizi kaydetmemize yarar hem de trafikte yaşanan olumsuzlukları delil niteliğinde kayıt etmeye...

Bu başlıkta size elimden geldiğince bir kaç kameranın teknik karşılaştırmasını yapacağım. bir kamerada aradığımız genel özellikler

1- Çekim kalitesi: Min 1080p çekim yapabilmeli. tabi burada bir önemli husus daha var fps değeri, yani saniyedeki kare sayısı. Bu değer yükseldikçe yapılan kaydın akışkanlığı artıyor hele ki hareketli sahneler için olmazsa olmazdır.

===hareketli sahneyi ne yapalım demeyin. Aldığınız kamera ACTİON kamera işimiz hareket... Min 24 fps olursa iş görür, tavsiyem 48 fps.üzeridir.

2- Kayıt süresi: bu da kamera alırken dikkat etmemiz gereken başka bir nokta. tam kaydı başlamışken 20 dakika sonra durup pil değiştirmek istemezsiniz. o yüzden alacağınız kamera ne kadar uzun süreli kayıt yapıyorsa o kadar iyi.

===yine kriter olarak min. 90 dakika kayıt yapabilmeli. Bu noktada söyle bir açıklama yapayım. örneğin kameranız. 1080p60 fps de 90 dakika kayıt yapıyor olsun. kamera süresi çekime göre değişkenlik arz ediyor. yani 1080 yerine 2K çözünürlükte çekim yaparsanız kayıt süreniz düşüyor. Yada 30 fps yerine 200 fps çekim yaparsanız yine aynı şekilde kayıt süresi yerlere iniyor. Diyelim ki uzun süreli yolculuk yapacaksınız ve piliniz yetersiz yapılacak şey çok basit. fps düşürün yetmiyorsa çöz. de düşürün. 2K 60 fps yerine 1080 30fps çekim yapın.

3- Boyut: aldığınız kamera mutlaka küçük bir şey olsun. kamera ne kadar küçük olursa o kadar iyi. hafif olmalı küçük olmalı ki kaska taktığınızda boyun ağrılarınız oluşmasın.

===iş sadece kamera ile bitmeyecek su almasın diye kabı da olacak kızağı olacak vs. o yüzden hafif olsun. küçük olsun çok dikkat çekmesin. Ortalıkta TRT kameranı gibi dolaşmayın. zira haber yapıyorsunuz sanmasınlar. kamera büyüdükçe daha çok rüzgar alacak sizin kaskınızı sağa sola sallayacak demektir.

4- Lens Açısı: Buda önemli bir konu. kameranız geniş açılı olsun. böylelikle daha geniş bir alanda çekim yapabilirsiniz.

===standart bir lens ile sadece önünüzde giden aracı kayda alabilirken geniş açılı lens ile yan tarafınızdaki arkadaşı hatta manzarayı çekmeniz mümkün. burada da kıstasınız 150 ila 170 Derece arasında olsun. zira daha geniş açılar balık gözü etkisini çok yansıtıyor. çekim kalitesi olmasa da izleme keyfi kötüleşiyor.

5- Ekipman uyumu: alacağınız kameranın parçaları kolay bulunabilsin. hatta bilindik markalar ile uyumlu olursa şahane olur.

===bu konuda direk bir örnek vereyim. iphone kullanıyorsanız gittiğiniz yere kablonuzu da götürmek durumundasınız. çünkü size özel bir şarj portu kullanıyorsunuz. tıpkı burada olduğu gibi abuk sabuk şarj soketi ve adaptörü yerine daha üniversal (mini usb gibi) soketi olan ve standart usb enerjisiyle (5V 500-1000 mah) şarj olabilen kamera alın. kameranın kızak soketi ve bağlantı aparatlarının da özellikle Go-pro uyumlu olması kameranızın bozulan soket vs sini kampta ki herhangi bir arkadaşınızdan bulabileceğiniz anlamına gelir...

6- Bağlantılar ve Ekran olayı: Kameranıza bağlanmak için kablo kullanmak eskide kaldı. şimdi yeni teknoloji Wifi. mutlaka alternatif bağlantı seçeneğiniz olsun. bağlantı soketiniz bozulsa bile görüntü almaya devam edebilirsiniz.

=== Artık birçok kamera wifi ve bluetooth destekli üretiliyor. Kamerada bilgi ekranı veya çektiğimiz görüntüyü gösteren ekran olması hem iyi hem gereksiz. Gerekli çünkü kamp alanında çektiğiniz videoyu görme inceleme şansı veriyor. pil ve hafıza hakkında bilgilere erişilebiliyor. Gereksiz çünkü kaskınıza bağlı olan kameranın ekranını görme şansınız zaten yok. üstelik ekstradan batarya yiyor...

7- Son olarak Fiyat: alacağınız ürünleri kıyaslama yaparken elma ile elmayı kıyaslayın. 2K kameralar ile 1080p Çekim yapan kameralar arasında fiyat farkı arayın. aynı paraya eski teknoloji cihaz almayın.

Gelelim Kameralara...

A- Xiaomi yi

160202061944%7Ckamera1-1%20(422x450).jpg

ilk olarak Benim ve Caner arkadaşımın kullandığı Xiaomi yi Kameraya Göz Atalım .

Kameramız Ambarella A7LS Chip ve Sony Cmos sensör ile geliyor.

Çekim Modları: Fotoğraf, Time-lapse fotoğraf, Zamanlı fotoğraf ve video

1- Çekim Kalitesi:

16 Mp Fotoğraf Çekimi yapabiliyorken
2K 25 fps, 2304*1296
1080p 60,50,48,30,24 fps, 1920*1080
960p 60,50,48 fps 1280*960
720p 120,100,60,50,48fps 1280*720
480p 240,200fps 848*480 Değerlerde video kaydı yapabiliyor.

2- Kayıt Süresi: Kamera 1010mAh lik Batarya ile Geliyor.

1080p 30 fps de 90 Dakika kayıt yapıyor.

Ben şahsen 50 fps kullanıyorum o yüzden benim kayıt surem 75 dakikaya kadar düşebiliyor.

3- Boyutlar.

72 Gram 60*40*21 mm

4- Lens Açısı: 155 Derece. Balık Gözü Etkisi olmuyor.

5- Ekipman uyumu: Su altı kabı ve pil haricinde tüm Go-pro aparatlarıyla kullanılabiliyor.

6- Wifi özelliği var. Kendine ait android ve ios uygulaması var. Bluetooth 4,0 var.
Kamerada ekran yok. kayıt için yer yoksa yaptığınız ayarlamaya göre ya uyarı veriyor yada En eski kaydın üzerine yazıyor.

7- Fiyat Sadece Kamera 80 USD civarında seyrediyor. yanında aksesuar olmadığı için aksesuarlara ayrıca para ödüyoruz. bu şekilde kamera 120 usd civarına çıkıyor.

Son Yorum: Ben kullanıyorum. hala yeni özelliklerini fark ettiğim noktaları var. Gayet memnunum. görüntü kalitesi tatmin edici. 2k özelliği de kamerayı yeni teknolojiye uyarlıyor. Ekranı yok ama ekran kitleri var. şu ana kadar eksikliğini hissetmedim. 64 GB hafıza kartı destekliyor.

B- SJCam 4000 Bu kameranın Wifi olmayan ve Wifi özellikli olanı var.

sjcam_sj4000wfs_sj4000_silver_with_wi_fi_1081151.jpg

170 Derece görüş açısına sahip Novatek Chipsetli kamera

Çekim Modları: tek fotoğraf ve snapper foto modu , video, hareket algılama,

1- Çekim Kalitesi:

12 Mp Fotoğraf kaydı yapabiliyor.

1080P (1920 x 1080),
VGA (640 x 480),
720P (1280 x 720)

Frame Rate: 60fps, 30fps Hangi çözünürlükte hangisini kullanıyor bilemiyorum kullanan arkadaşlar aydınlatırsa konuya eklerim.

2- Kayıt Süresi: Kamera 900mAh lik Batarya ile Geliyor.

Katalog verilerine göre 1080P çözünürlükte 70 dakika kayıt yapabiliyor.

3- Boyutlar.

59 Gram 60 x 40 x 25 mm

4- Lens Açısı: 170 Derece. kısmi balık gözü etkisi var.

5- Ekipman uyumu: Su altı kabı ve pil haricinde tüm Go-pro aparatlarıyla kullanılabiliyor. Ayrıca ekipmanlar satış paketine dahil.

6- Wifi özelliği var. Kendine ait android ve ios uygulaması var.

7- Fiyat Kamera + Ekipmanlar 80 USD civarında seyrediyor. yanında aksesuarı olması kamerayı çok ucuz maliyetli hale getiriyor.

Ekipmanlar : 1 x DV (with waterproof case), 2 x Helmet Mount Set, 1 x Bycycle Mount Set, 1 x Clip, 5 x Ribbon, 1 x USB Cable, 1 x Adaptor, 1 x Wipper.

Son Yorum: Kullandığım bir ürün değil fakat piyasada yer etmiş bir ürün. bunun en büyük eksisi tutulan her üründe olduğu gibi bununda benzerleri çakmaları mevcut dikkat etmek gerek. Ekranı olması ön izlemede avantaj sağlasa da pili harcadığından dezavantaj olmuş. 32 GB hafıza kartı destekliyor.

C- SJCAM 5000 + (Plus = wifi modeli)

sjcam-sj5000-wifi-action-camera.jpg

Kameramız Xiaomi nin de kullandığı Ambarella A7LS Chip ve Sony Cmos sensör ile geliyor.

Çekim Modları: Fotoğraf, Self Timer Foto, Time-lapse fotoğraf, Otomatik foto çekim , video Webcam modu

1- Çekim Kalitesi:

16 Mp Fotoğraf Çekimi yapabiliyorken

480P 848 x 480,
720P 1280 x 720
1080P 1920 x 1080 30,60 fps

Değerlerde video kaydı yapabiliyor.

2- Kayıt Süresi: Kamera bir önceki modelde olduğu gibi 900 mAh lik Batarya ile Geliyor.
Kayıt süresi hakkında bilgi bulamadım

3- Boyutlar.

76 Gram 60 x 25 x 42 mm

4- Lens Açısı: 153 Derece. Balık Gözü Etkisi olmuyor.

5- Ekipman uyumu: Su altı kabı ve pil haricinde tüm Go-pro aparatlarıyla kullanılabiliyor. Ayrıca ekipmanlar satış paketine dahil. Ekipmanlar : 1 x Camcorder, 1 x Water Resistant Case, 1 x USB Cable, 1 x Base, 2 x 3M Adhasive Tape, 2 x Helmet Base, 1 x Fixed Base, 1 x Bike Holder, 1 x Wiper, 3 x Switch Support, 1 x Clip, 1 x English User Manual, 1 x Additional Cap, 1 x Rubber Cap

6- Wifi özelliği var. Kendine ait android ve ios uygulaması var. Bluetooth hakkında bilgi yok.

7- Fiyat Kamera + Ekipmanlar 140 USD civarında seyrediyor. yanında aksesuarı olması kamerayı çok ucuz maliyetli hale getiriyor.

Son Yorum: cihaz SJ4000 i ikiye katlamış resmen demek isterdim. ama 4000 ile arasında lens haricinde ışık pozlaşmasından başka fark yok gibi. 32 GB hafıza kartı destekliyor. SJ6000-7000 gibi modeller çıksa da onlar bu kameraya göre daha düşük seviyede seyrediyor.

D- Amköv AMK7000S (O müthiş argo kısaltmanızı duyar gibiyim.)

56601ab82d563.jpg

Sunplus 6350M SPCA6350 chipset OV4689 image sensor diye bir chiple Geliyor açıkçası araştırmadım.

Şuana kadar olan kameraların iyi yönlerini almış gibi....

Çekim Modları : Time-lapse + burst shot + anti-shake teknolojisi. üstüne kayıt (Açıklayacağım.) + video

1- Çekim Kalitesi:

20 Mp Fotoğraf Çekimi yapabiliyorken

1080P (1920 x 1080), 60 Fps
720P (1280 x 720),
4K (3840 x 2160) 10 fps
2.7K 15 fps

Maks. 240 Fps (Düşük Çöz. olursa)

Değerlerde video kaydı yapabiliyor.

2- Kayıt Süresi: Kamera 1150 mAh lik Batarya ile Geliyor. 1,5 Saat Çekim Vaat ediyor. forumlarda 87-90 dakika arası kullananlar var 1080-30 fps te.

3- Boyutlar.
75 Gr. 59 x 41 x 21 mm..

4- Lens Açısı: 170 Derece. kısmi balık gözü etkisi var.

5- Ekipman uyumu: Su altı kabı ve pil haricinde tüm Go-pro aparatlarıyla kullanılabiliyor. Ayrıca ekipmanlar satış paketine dahil.
Ekipmanlar : 1 x AMK7000S Action Camera, 1 x 1150mAh Battery, 1 x Waterproof Case, 1 x J-Shaped Quick-Release Base Mount, 1 x Long Connector + Long Screw, 1 x Short Connector + Short Screw, 1 x Helmet Mount Strap, 1 x Remote Control Watch, 2 x 3M Adhesive Mount, 2 x Nylon Cable Tie, 1 x USB Cable, 1 x English / Chinese User Manual

6- Wifi özelliği var. Kendine ait android ve ios uygulaması var. Bluetooth hakkında bilgi yok fakat yanında cihazı kumanda edebileceğimiz bluetooth kumanda var.

7- Fiyat Kamera + Ekipmanlar 110-120 USD civarında seyrediyor. yanında aksesuarı olması kamerayı çok ucuz maliyetli hale getiriyor. (Elma ile Elma kıyaslanınca Bu armut kategorisinde seyretti. )

Bu kameramızda iki adet LCD var. Hiç koymayıp 2,5 saat çekim özelliği olsaydı daha iyiydi.
kamera 10 fps de olsa 4K çekim yapabiliyor. gece gündüz çekimlerini beğendiğim bir ürün. fiyat olarak biraz tuzlu gibi olsa da. yanında bir ton ekipman var. Üstüne kayıt dediğim olay ise hareketli görüntüyü aynı kere üzerine tekrar tekrar pozlama olayı.

konu hakkında elimden geldiğince soruları yanıtlamaya çalışırım.

Yazı tamamen kendi emeğim ve derlememdir. Girişteki anketi cevaplarsanız ve bir BEĞENİ yi çok görmezseniz sevinirim.

Karşılaştırmalar

1- xiaomi SJ4000
utytcJc.jpg?1

2- xiaomi SJ5000
Yi_versus_SJ5000plus_BEGIN.jpg

3- SJ karşilaştırmaları
review-compare-perbandingan-sj5000-vs-sj4000.jpg
Ara

Güzel klavuz tadında inceleme olmuş emeğinize sağlık.
Hiç kullanmamış ve incelememiş birisi olarak ankete katılmıyorum ama mantık; gitsin ekran gelsin kayıt süresi yönünde.
Xiaomi tercih ederdim.

Ara

Ersin abi eline sağlık harika bir inceleme olmuş en çok sj5000 ile YI arasındaki farkları merak ediyordum onları da burada öğrenmiş oldum. Şu an kameram olmasa da tercihim xiaomi olacak yakın zamanda.

GTÜ :kalp: GMK
Ara

(03-11-2016, 09:42 PM)erkanzdemir Adlı Kullanıcıdan Alıntı:  Güzel klavuz tadında inceleme olmuş emeğinize sağlık.
Hiç kullanmamış ve incelememiş birisi olarak ankete katılmıyorum ama mantık; gitsin ekran gelsin kayıt süresi yönünde.
Xiaomi tercih ederdim.

Xiaomi tercih etmemde iki etken vardi. Biri 2k videoydu.
Digeride kayit suresi idi.
Kaldi ki ekrani zaten kullanma ihtiyaci duymuyoruz. Sesli uyarilar bile yeterince aydinlatici yonlendiriyor.

Sent from my iPhone using Tapatalk

(03-12-2016, 03:55 PM)OzanC Adlı Kullanıcıdan Alıntı:  Ersin abi eline sağlık harika bir inceleme olmuş en çok sj5000 ile YI arasındaki farkları merak ediyordum onları da burada öğrenmiş oldum. Şu an kameram olmasa da tercihim xiaomi olacak yakın zamanda.

Sj5000 de daha cok ozellik var aslinda.
Webcam ozelligi. Arac kamerasi ozelligi gibi.

Ama action kamera amaci ile alinacaksa sj ye gerek yok. Ozellik 64 gb destegi dolayisiyla xiaomi tercih sebebi olurdu.

Ara

Go Pro Hero 3 ve üzeri candır.Daha onun kadar kaliteli video çekimi yapan bir aksiyon kamerası görmedim.

Yapmayıp pişman olanlardansa yapıp pişman olanlardanım galiba..
Ara

eline sağlı kardeşim güzel bir paylaşım :çiçek:
Ara

(03-13-2016, 06:53 AM)Seckin Tunali Adlı Kullanıcıdan Alıntı:  Go Pro Hero 3 ve üzeri candır.Daha onun kadar kaliteli video çekimi yapan bir aksiyon kamerası görmedim.

Bir cogumuzun hayalidir go-pro serisi bir cihaz almak. Ama bazen butce el vermiyor. Basligi acmamdaki tek sebep alternatif olmasi icindir. :)

(03-14-2016, 12:06 PM)Glt.Özt Adlı Kullanıcıdan Alıntı:  eline sağlı kardeşim güzel bir paylaşım :çiçek:

Tesekkur ederim gultekinim

Ara

Guzel paylasim. Tesekurler Ersin

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Ara

(03-19-2016, 11:02 PM)belgin Adlı Kullanıcıdan Alıntı:  Guzel paylasim. Tesekurler Ersin

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Rica ederim belgin hocam. Bilgi paylasildikca guzel. Yenileri de ekleyecegim.

Ara

Bu konuda ayrıntıları bilen birinin bizi aydınlatması gerçekten güzel.
Bilmeden araştırmadan almaktansa buradan okuyup,
Yüz yüze konuşup fikir almak çok işimize yarayacaktır.

Bende Xiaomi'yi tercih edebilirim.
Fırsat bulduğumda mutlaka bu kameraya yöneleceğim.
Ersin , ayrıntılı bilgiler için teşekkürler.

"To be continued " yazda tam olsun ... Dizi gibi maşallah :çiçek:

160711104912_imza3.JPG
Ara