Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Fransa da Motosiklet Şeridi Uygulamaya Girdi

Geçenlerde nette dolaşırken (itiraf ediyorum trafikte en sağ mı yoksa en sol mu daha güvenli ona bakarken) bir fotoğrafla karşılaştım.

160216124726_orta%20serit.jpg

Görüldüğü üzere orada ki insanların motorsikletliye olan saygısı kendı kendıne bir şerit oluşmasına yol açmış. bir kaç gün önce bu olgu yasalaştı. kanun çıktı

artık Fransa' da sıkışık trafıkte motorize olan sürücüler bu şekilde ilerleyebilecek. önemli olan tek nokta oluşturulan bu şeritte max. hız 50 km/h ile sınırlı.

160216123747_fransa-motosikklet-kulturu.jpg

Yurtdışına çıkacaklara bir uyarı daha orada ki bu sisteme alışıp burada denemeyin. zira buradaki yogunlukta kendisi ilerleyemeyen sürücü sizin de geçmenizi istemiyor.

Buyrun Örnek
manset-4-kasx1.jpg

Başka bir tane

fft16_mf1417095.Jpeg

hatta öyleki "ben bekliyorum, sende bekleyeceksin" diyen kafaya sahip insan tanıyorum ben. mazallah bunlar aracını üzerinize sürebilir.

Hepinize kazasız belasız sürüşler.
Ara

Bana pek güvenli gelmedi açıkcası. Bana göre en güvenli şerit emniyet şeridinden ana yola girişler ve çıkışlar olduğundan; ensol şeridin sol tarafındaki boşluk. Bu boşluk çoğu yerde yeteri kadar var. Ama senin gönderinde de belirtildiği gibi maximum 50 km hızda seyredilmeli.

Hayat olduğun yerde...
Ara

(02-17-2016, 12:04 AM)Ortam Adlı Kullanıcıdan Alıntı:  Bana pek güvenli gelmedi açıkcası. Bana göre en güvenli şerit emniyet şeridinden ana yola girişler ve çıkışlar olduğundan; ensol şeridin sol tarafındaki boşluk. Bu boşluk çoğu yerde yeteri kadar var. Ama senin gönderinde de belirtildiği gibi maximum 50 km hızda seyredilmeli.

Franda yapılan araştırmaya göre araçların arası en güvenli yer e tabi bizim insanımıza göre düsünürsen en güvenli yer EV. :D

onların kafasıyla düşün Muhittinim.

Daha bu sabah amcanın biri minibüsle milleti biçe biçe geldi bana da soldan yanaşıp sıkıştırdı. İDOSB girişinde durdurdum "ne yapıyorsun" diye -ki o anda arkadan başka bir araçtan iki adam daha gelip minibüse bağırmaya başladı. Minibüscü adamların aynasını kırmış. Böyle ayıların olduğu bir ülkede motosiklet şeridi yapsan o şeridi de ticariler, servis minibüsleri, dolmuşlar işgal eder.

TR için konuşmak gerekirse ilk zamanlar korkarak gitsem de şuanda ben de en çok en sol kısmı kullanıyorum. Kurye arkadaşların arkasından ilerliyorum genelde.
Ara

Aslında bence Türkiye şartlarında net olarak şu ya da bu şerit güvenli diyemeyiz. Çoğumuzun kullandığı İstanbul ana alterlerin trafiğini bir düşünün.. Araç sürücülerinin neredeyse şerit kavramından haberleri yok. her an her yere ayna kontrolü yapmadan girebiliyorlar.

Benim tercihim sağ şeridi kullanmak yönünde. Eğer trafik sıkışıyorsa sağdaki bankete giriyorum. Bankette giderken de (hepinizin bildiği gibi) diğer araçları, sağdan girişleri, sağa çıkışları kollamak gerekiyor. Ayrıca banket genişliği de hesaba katılarak güvenli hızı geçmemek ve ayrıca arkamızdan gelen diğer motosikletleri ve ambulans vb. geçiş öncelikli araçları da kollamak gerekiyor.

:tr:  Kuşlar kısa.. Hayat uçuyor..
Ara

(02-17-2016, 08:19 AM)Alper.Şensöz Adlı Kullanıcıdan Alıntı:  Aslında bence Türkiye şartlarında net olarak şu ya da bu şerit güvenli diyemeyiz. Çoğumuzun kullandığı İstanbul ana alterlerin trafiğini bir düşünün.. Araç sürücülerinin neredeyse şerit kavramından haberleri yok. her an her yere ayna kontrolü yapmadan girebiliyorlar.

Benim tercihim sağ şeridi kullanmak yönünde. Eğer trafik sıkışıyorsa sağdaki bankete giriyorum. Bankette giderken de (hepinizin bildiği gibi) diğer araçları, sağdan girişleri, sağa çıkışları kollamak gerekiyor. Ayrıca banket genişliği de hesaba katılarak güvenli hızı geçmemek ve ayrıca arkamızdan gelen diğer motosikletleri ve ambulans vb. geçiş öncelikli araçları da kollamak gerekiyor.

Sabah PC açar açmaz GMK yı gezenler tek tek meydana cıkıyor. :D

Alper'im en sağ şeridi de en sol şeridi de sıkça kullanıyoruz. Ben bu konuda kuryelerı takıp ediyorum adamların gun boyu üzerinden hiç inmediğini ve yıl boyu motor kullandıgını düşünerek onların tecrübelerine güveniyorum. E5 te en sol şerit cok kullanılıyor. Otoban da ise En sağ. Genel olarak gözlemlerim bu şekilde.

Ülkemizde de bu tür uygulamaları görmek ümidiyle, umarım her sürücü motosikletin az yer kaplamasına rağmen taşıt olduğunun bilincine ulaşır...
Ara

Trafiğin çözümünün motosiklet ve bisiklet gibi daha az yer kaplayan ulaşım araçları kullanımının özendirilmesi olduğunun bilincinde olan ülkelerde bu tür uygulamalar üzerinde ciddi manada kafa patlatılıyor. (biraz uzun bi cümle oldu farkındayım özetleyemedim:) Bizim ülkemizde de bence yavaş yavaş bu çözüme yatırım yapılmaya başlandı. Özellikle de 6. sınıf HGS büyük bir adımdı.

Bu adımların atılması için de sürekli göz önünde bulunmamız gerek. Bunu da işte GMK gibi kulüpler sayesinde yapabiliyoruz. Dolayısıyla kulüplere ve toplu sosyal etkinlik ve organizasyonlara sürekli destek vermeliyiz ki daha çok farkındalık yaratabilelim.

Diyeceğim o ki motosiklete sürekli full ekipmanlı olarak binelim ki düşüp biyerimizi kırıp veya öldüğümüzde kötü bir izlenim de bırakmayalım, resmi bayramlarımızda özellikle grup sürüşlerine büyük destek olalım ki daha çok farkındalık yaratalım.
Ara

Ağzına sağlık

:tr:  Kuşlar kısa.. Hayat uçuyor..
Ara

(02-17-2016, 09:24 AM)Esperanza Adlı Kullanıcıdan Alıntı:  Trafiğin çözümünün motosiklet ve bisiklet gibi daha az yer kaplayan ulaşım araçları kullanımının özendirilmesi olduğunun bilincinde olan ülkelerde bu tür uygulamalar üzerinde ciddi manada kafa patlatılıyor. (biraz uzun bi cümle oldu farkındayım özetleyemedim:) Bizim ülkemizde de bence yavaş yavaş bu çözüme yatırım yapılmaya başlandı. Özellikle de 6. sınıf HGS büyük bir adımdı.

Bu adımların atılması için de sürekli göz önünde bulunmamız gerek. Bunu da işte GMK gibi kulüpler sayesinde yapabiliyoruz. Dolayısıyla kulüplere ve toplu sosyal etkinlik ve organizasyonlara sürekli destek vermeliyiz ki daha çok farkındalık yaratabilelim.

Diyeceğim o ki motosiklete sürekli full ekipmanlı olarak binelim ki düşüp biyerimizi kırıp veya öldüğümüzde kötü bir izlenim de bırakmayalım, resmi bayramlarımızda özellikle grup sürüşlerine büyük destek olalım ki daha çok farkındalık yaratalım.

6.sınıf HGS motosikletin trafikte resmileşmesidir bence, şeytan icadı olmaktan çıkışıdır.

O zaman ne diyoruz. Alper Başgan bize grup sürüşü yaptırsın. Ekipmanlar full gelinsin. Yelekler giyilsin.
Ara

(02-17-2016, 08:45 AM)Mike.xxlarge Adlı Kullanıcıdan Alıntı:  
(02-17-2016, 08:19 AM)Alper.Şensöz Adlı Kullanıcıdan Alıntı:  Aslında bence Türkiye şartlarında net olarak şu ya da bu şerit güvenli diyemeyiz. Çoğumuzun kullandığı İstanbul ana alterlerin trafiğini bir düşünün.. Araç sürücülerinin neredeyse şerit kavramından haberleri yok. her an her yere ayna kontrolü yapmadan girebiliyorlar.

Sabah PC açar açmaz GMK yı gezenler tek tek meydana cıkıyor. :D

Alper'im en sağ şeridi de en sol şeridi de sıkça kullanıyoruz. Ben bu konuda kuryelerı takıp ediyorum adamların gun boyu üzerinden hiç inmediğini ve yıl boyu motor kullandıgını düşünerek onların tecrübelerine güveniyorum. E5 te en sol şerit cok kullanılıyor. Otoban da ise En sağ. Genel olarak gözlemlerim bu şekilde.

Ülkemizde de bu tür uygulamaları görmek ümidiyle, umarım her sürücü motosikletin az yer kaplamasına rağmen taşıt olduğunun bilincine ulaşır...

Alper abi zaten sağ şeridi otoban için yazmıştır bizim paramız yok giremiyoruz otobana felan :bilmem:

Hayat olduğun yerde...
Ara