Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

İstanbul-Atina

Arkadaşlar selamlar,

17-27 Eylül'de İstanbul'dan Atina'ya eşimle bilikte bir tur yapma niyetindeyim. Yurt dışında ilk defa bu kadar uzun bir tur yapıyor olacağım. Yunanistan'da da daha önce hiç bulunmadım. Çok kesin bir rotam yok. Hem rota hem de yolculukla ilgili tavsiyelere açığım. Eşimle gideceğim için bagajın büyük bölümünü o kullanacaktır :) Ama yanına şunu al bunu al gibi tavsiyeler çok işime yarar doğrusu. Ben de döndüğümde tecrübelerimi buradan paylaşacağım.

Genel hatlarıyla şöyle bir güzergah var aklımda.

İstanbul - Alexandapouli - Xanthi - Kavala - Selanik - Kozani ve Greneva üzerinden Meteora - Trikala - Atina

Sonrasında Atina'dan Lesbos adasına ve Ayvalık'a feribotla geçip İstanbul'a dönmeyi düşünüyorum. Bunlar hep düşünce :)

Ekran.png

Erkan merhaba. Ben Yunanistan'da sadece Selanik'e kadar ilerledim, oradan kuzey istikametine gittim. Forumlarda işine yarayacak 2 adet gezi rehberi var. Onları inceleyebilirsin. Bunun haricinde yanına alman gereken fazla bir şey yok. Yunanistan özellikle Türk motorcuların epey rağbet ettiği bir yer olduğu için kafe, restoran, otel, petrol istasyonu gibi yerlerde çalışanlar Türklerin ziyaretlerine alışmışlar ve tedarikliler. Şimdiden iyi eğlenceler :çiçek:

:tr:  Kuşlar kısa.. Hayat uçuyor..
Ara

Erkan, güzel rota.
Şimdiden iyi ve keyifli yolculuklar dilerim.

Ben birkaç öneride bulunabilirim.
GMK'dan 5 motosiklet ile bu rotayı 2013 Ekim ayında yaptık.
3 motorda eşlerimiz artçı olarak bulundu.
Öncelikle dediğin doğru, eşinin eşyaları çantalarının büyük kısmını dolduracak :utan:

Meteora zaten dünya harikası bir yer. Yolu, manastırları ve coğrafyasına bayılacaksınız.
Kavala, Selanik ha keza öyle.
Selanik'te Atamızın evine uğramayı unutmayın.

Sen Meteora'dan Lamia üzerinden Atinaya inmeyi planlamışsın.
Küçük bir tavsiye, Lamia'dan Atina'ya direkt inmek yerine aşağıya doğru inerek Delphi'yi de görmen.
Delphi, tarih açısından muhteşem bir yer. Çok sevimli bir kasaba. Biraz internette araştır, ne dediğimi anlayacaksın.
Oradan deniz kıyısı Itea'ya inebilir yada Delphi'den Atina'ya geçebilirsin.

Atina büyük şehir ve başta Akropolis olmak üzere görülecek pek çok yeri var.
Trafiği yoğun bir şehir. Motosiklet yorabilir. Biz kalabalık olmamız sebebi minibüs kiraladık ve profosyonel rehberlik hizmeti aldık.
Bu şekilde şehir içi turlar olduğunu biliyorum. Siz de birine katılın.
Ören yerleri girişleri pahalı. Fakat toplu giriş kartları var. Nispeten daha avantajlı.
Atina-Midilli için gideceğin feribotun biletini önceden alırsan, için daha rahat eder.
Denizde 12 saat geçireceksin ve bu gece yolculuğu olacak. Kamara almanı tavsiye ederim. (Biraz pahalı)

Mevsim itibarı ile yağışla karşılaşabilirsin. Yanına yağmurluk almayı unutma ve kolay erişilebilir bir yerde olsun.
Muhakkak biliyorsundur, yunanistan uluslar arası ehliyet diye saçma bir şey istiyor. Trafik sigortası vs., unutma.
Yunanistan'da motosiklet kültürü hayli yaygın. Herhangi bir arıza yada aksilik durumunda kolayca yardım bulabilirsin.
Buna rağmen yol güzergahında Honda servislerin telefon numaralarını şimdiden bir yerlere not etmeyi unutma.

Gitmeden önce fikir vermesi amacından, bahsettiğim Yunanistan gezisine ait bilgi ve fotoları aşağıdaki linkte bulabilirsin.

http://www.gebzemoto.com/forum/Konu-gezi...yunanistan
Ara

Erkan iyi yolculuklar kazasız belasız gidip dönmen dileğiyle iyi eğlenceler.

Güzel rota Erkan . Kazasız, belasız ve keyifli yolculuklar.

160711104912_imza3.JPG
Ara

(09-14-2015, 07:35 AM)MehmetK Adlı Kullanıcıdan Alıntı:  GMK'dan 5 motosiklet ile bu rotayı 2013 Ekim ayında yaptık.

Merhabalar ve çok teşekkürler :) Sizin gezi raporunuzu inceledim hatta eşimle de paylaştım. O da zaman yaklaştıkça ve gezi yazılarını inceledikçe heyecanlanmaya başladı. Selanikten Atina'ya kadar olan kısım konusunda bir tek Meteora'yı biraz detaylı inceleme şansım oldu. Ama Yunanistan'ı biraz tanıyan bilen herkes güzel bir rota olduğu konusunda içimi rahatlatıyor. Rota konusundaki tavsiyelerinizi dikkate alacağım. Bugün ve yarın internetten incelemek için vaktim olur. Atina'da bir tanıdığımız var kalacak yer ve gezilecek yerler konusunda o bize yardımcı olacaktır.

Honda servislerini hemen öğrenip bi kenara not alacağım :tamam: Onun dışında Barış'ın ustalığına güvendiğimden, içim rahat :) Yanıma bi tane lastik fitili seti ve küçük bir pompa aldım heralde işimi görür. 36 atmosferlik hava tüpü de var. Bir kaç yedek sigorta aldım. Gerisini yolda görücez :)