Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

İyi ki varsın ABS :))

İyi akşamlar arkadaşlar...1-1,5 ay kadar önce motorumu satıp cbf600'e göre daha iyi giden Yamaha fz6 Fazer almak istiyordum.fakat almak istediğim fazer'da abs fren sistemi yoktu.Bir arkadaşımın kanıma girmesiyle motorumu satıp abs olmayan bir fazer almaktan vazgeçmiştim.
arkadaşımın bana tavsiyesi "bir gün abs senin hayatını kurtarabilir" olmuştu.
Bu akşam iş çıkışı yağmur altında yan yolda 90-100 km hızla giderken ara yoldan bir minibüsün aniden önüme çıkmasıyla ön ve arka frene tabiri caizse abandım...ön ve arka frenden gelen abs'nin çalışmasından doğan çatırtı sesleri ile minibüse tamda ortadan çarpmaktan kılpayı kurtardım :))
Siz siz olun motorun daha iyi gittiği kadar daha iyi de durabileceğini de düşünerek motosiklet satın alın.

Saygılarımla Serkan YER.

http://www.youtube.com/watch?v=dJ_UkAFW6...re=related

2 teker ne yaşlılık ne de parasızlık dinler,2 teker yüreğini dinler....

yamaha fazer s2 :))
Ara

Geçmiş olsun ucuz kurtulmuşsun ama bence yağmurda daha az süratli daha çok dikkatli olmak lazım...abs nin kurtaramayacağı durumlarda olabilir...

Yapmayıp pişman olanlardansa yapıp pişman olanlardanım galiba..
Ara

Serkan, öncelikle geçmiş olsun.

Konuyu çok güzel özetlemiş ve anlatmışsın
Video da zaten konuya son noktayı koymuş.
Gerekli olmasaydı, ABS olmazdı.
Herşey ihtiyaçtan doğar.
Bir önce kullandığım motor ABS'liydi ve şimdiki motorum da ABS'li.
Senin yaşadığın benzer durumları ben de yaşadım. Gerçekten faydası var.

Zaten bütün olay panik fren de bitiyor.
Yusufu arkaya aldığımız, saniyelerin saat gibi uzun aktığı anda yardıma koşuyor.
ABS olmayan motorda duyulan panik frenleme ihtiyacında, motorun hakimiyetini kaybetmeden durdurabilmek gerçekten ustalık ve soğuk kanlılık ister.
Ara

ABS fren sistemi fren mesafesini kısaltmadığı gibi , amaç olarak frenlerin kilitlemeden olası çarpma hedefinden kaçmanız (manevra ile) için tasarlanmış fren sistemidir.Ancak nedense videoda ABS olmadığında tam olarak frene basan ( kazıklayan) eleman ,ABS açıkken kontrollü olarak freni uyguluyor Dikkat edin.
Ara

Bu konu senelerdir tartışılmış, hatta ABS'ciler ve ABS'ci olmayanlar olarak 2 grup oltaya çıkarmıştır. Kimine göre süper bişeey olan kimine göre ''durmuyor arkadaş'' yorumlarını ortaya çıkarmıştır.

Daha önceki motorum ABS'sizdi şimdiki Kombine ABS li. Yeni motoruma ilk bindiğimde frenleri dikkatimi çekti. ABS yi bilmem ama kombine işi güzel birşey. Onun haricinde kızakladığında motorda gidonun kırılmaması gibi bir durumda ortaya çıkıyor ama herşey belli ölçiler dahilinde işliyor. ABS olması demek bastımmı durur anlamına gelmez. Yahut ABS si yok demek durmıcak anlamına da gelmiyor. Kızaklamaması hakimiyeti kaybetmemeni sağlaması güzel bir durum ama benim nacizane görüşüm, hiçbir zaman kızaklayacak derecede frene basmaya yol açacak şekilde kullanmamamız. Hepimiz bunu yaşıyoruz. Bazıları bizim elimizde olarak bazılarını ise kendimizde hata görmeyerek trafikte belli tehlikelere giriyoruz. O tehlike bizi diğer araçlardan daha çok etkileyeceği için panik frene maruz kalmadığımız sürüşler diliyorum.
Ara

ABS kullanım durumuna göre kimi zaman hayat kurtardığı gibi kimi zaman da tehlikeli olabilir !

Unutulmamalıdır ki, ABS Panik frenlemede durma mesafesini UZATIR, ancak kızaklamadan dolayı kayıp düşmeyi engeller..
(Eğitimlerde defalarca bizzat şahit oldum)

Seçkinin ve Erdem'in dediği gibi mümkün olduğunca her türlü riski önceden görebilecek şekilde kontrollü sürmeye gayret etmek en doğrusu.

Bu arada Büyük geçmiş olsun Serkan

DijitalTurk Toplu.Biz
Keşfedebildiğin kadar özgürsün.. (VeYSeL)

Hiç ABS li bir motorum olmadı ve kullanmadım fakat şu ana kadarda tehlikeli durumlarda ne kaydım nede düştüm.
Panik fren meselesi ciddi ve eğitim işi bence dahası motosikletler hiç bir zaman istediğin tokta ve zamanda zınk diye durmaz. Eğitimlerde çalıştık bunu fren öncesinde eğer mümkünse kıvırmak ve kaçmak en önemlisi. Bunu sürüşlerimde defalarca yaşadım ve hayatımı kurtardı. Bir diğer konu asla ve asla tehlike yada çarpışma noktasına bakışlarınızı kilitlemeyin yoksa kesin o noktada çarpışırsınız.
Ara

(11-23-2012, 10:41 AM)Cihan Adlı Kullanıcıdan Alıntı:  Hiç ABS li bir motorum olmadı ve kullanmadım fakat şu ana kadarda tehlikeli durumlarda ne kaydım nede düştüm.
Panik fren meselesi ciddi ve eğitim işi bence dahası motosikletler hiç bir zaman istediğin tokta ve zamanda zınk diye durmaz. Eğitimlerde çalıştık bunu fren öncesinde eğer mümkünse kıvırmak ve kaçmak en önemlisi. Bunu sürüşlerimde defalarca yaşadım ve hayatımı kurtardı. Bir diğer konu asla ve asla tehlike yada çarpışma noktasına bakışlarınızı kilitlemeyin yoksa kesin o noktada çarpışırsınız.

:alkış::alkış::alkış::alkış::alkış:
Ara

(11-23-2012, 10:41 AM)Cihan Adlı Kullanıcıdan Alıntı:  Hiç ABS li bir motorum olmadı ve kullanmadım fakat şu ana kadarda tehlikeli durumlarda ne kaydım nede düştüm.

Bu da sürüş tecrubesiyle orantılı Cihan abi.

Kendimdende biliyorum ilk başlarda o tür durumlarda kitlendiğim yerlere gitmişliğim vardır. Daha sonraları beyninize bu davranışın aksini işleyerek bunu tersine çevirebiliyorsunuz.

Hatta yurtdışı bazı motosiklet forumlarında ve bazı eğitimlerde bunların zihin eğitimlerinin yapılması konusunda öneriler vardı. Uyumadan önce hayalimizde kendi ürettiğimiz bir yolda motosiklet kullanmamızı ve olası senaryomuzda karşımıza çıkabilecek tehlikeleri çıkarıp, o durumlardaki gerçek yapmamız gereken tepkilerimizi bilinçaltına işletmemizin, gerçek yaşamda o tehlikeler karşımıza çıktığında refleks olarak bize yardımcı olacağı sözkonusuymuş.

Ben bunu motosiklet kullanmaya başlamadan önce vites alışkanlığını kazanmak için yapıyordum ve vitesli motorun üstüne bindiğimde vites değiştirme konusunda sandığımın aksine pek zorluk çekmeden alışmıştım.

Deli işi demeyin deneyin : )
Ara

(11-23-2012, 11:42 AM)GsrEra Adlı Kullanıcıdan Alıntı:  

Bu da sürüş tecrubesiyle orantılı Cihan abi.

Kendimdende biliyorum ilk başlarda o tür durumlarda kitlendiğim yerlere gitmişliğim vardır. Daha sonraları beyninize bu davranışın aksini işleyerek bunu tersine çevirebiliyorsunuz.

Hatta yurtdışı bazı motosiklet forumlarında ve bazı eğitimlerde bunların zihin eğitimlerinin yapılması konusunda öneriler vardı. Uyumadan önce hayalimizde kendi ürettiğimiz bir yolda motosiklet kullanmamızı ve olası senaryomuzda karşımıza çıkabilecek tehlikeleri çıkarıp, o durumlardaki gerçek yapmamız gereken tepkilerimizi bilinçaltına işletmemizin, gerçek yaşamda o tehlikeler karşımıza çıktığında refleks olarak bize yardımcı olacağı sözkonusuymuş.

Ben bunu motosiklet kullanmaya başlamadan önce vites alışkanlığını kazanmak için yapıyordum ve vitesli motorun üstüne bindiğimde vites değiştirme konusunda sandığımın aksine pek zorluk çekmeden alışmıştım.

Deli işi demeyin deneyin : )

Erdem motosiklet sürmek zaten deli işi :]
Faydalı oluyorsa her yol denenebilir. Zaten sürerken bakışlarla çevreyi tarama esnasında tam bir paranoyak olmuyormuyuz? Her an nereden ne çıkabilir ne olabilir diye üretip ona göre ön görülerde bulunmuyormuyuz. Zaten bunu yapmazsak kazadan beladan başımızı alamayız.
Ara