Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Motor yağı? - Yedek parça önerisi?
Thumbs Down 

Merhaba GMK
Aynı konuyu cbf ile ilgili forumlar da da açtım anlayan pek çıkmadı.
Uzun süre dir motorumu kullanamıyorum. Çok acil bir durum olmadığı sürece motor kapalı otoparkta yattı, durdu. Geçen pazar kardeşlerime motor kullanmasını öğrettim onun haricin de motor yine yatar durumdaydı. Vidyo yu izlemişsinizdir belki, neyse asıl konuya geleyim.

Benim sıkıntım, motorum 6000 den 11000 km arası her 1000-1500 km de 50-75 gr yağ eksiltirdi. 11000 km den sonra motor da yağ eksiltme gibi bir sıkıntı hiç yaşamadım. 1 lt koydum 1 lt aldım. Çin malı motoruma bile titizdim Hayrettin usta iyi bilir, cbf siz düşünün artık :]:]

En son motor yağını koyalı 1200 km oldu. 500 km olduğun da kontrol ettim sıkıntı yoktu. 750 km olduğun da yağ temiz eksilme yok pırıl pırıl diyebilirim 1000 km olduğun da temiz. Şimdi 1200 km oldu yağın durumu düzgün fakat debriyaj telinin olduğu yerden ve keçelerin olduğu taraftan yağ kaçırmış, aşağı yukarı 15-20gr kadar. Motor da ki yağı boşaltım yağ fazla çıktı:O1 lt koyduğum yağ 1.020 lt çıktı, artı 15-20gr kadar da fazla yağı kaçırmış bu nasıl iştir :bilmem:
Kullandığım yağ Castrol 15-40

Uzun süre dir motor yatıyor. Hayrettin ustaya gitmek farz oldu gerçe :] fakat yağ ile ilgili sıkıntı sonuçta ciddi bir problem varsa ona göre kendimi hazırlamak istiyorum :.(:.(

Bir de arka sağ sinyal camına taş gelmişti ve kırıldı. Onu değiştirmek istiyorum fakat arka taraf stop,sinyal sistemi bir bütün olduğu için komple değişmesi lazım orjinali de aşağı yukarı 100 tl dedi Hayrettin usta, (Soralı da epey oldu) düşünüyorum da 30-35tl ye çin malı alsam onun camını söksem taksam uyar mı acaba? :alkış:

Artık nasıl bir taş geldiyse :bilmem: sağ sinyalin olduğu taraftaki grenaj 1cm kadar çatlamış o bölüm de beni huylandırıyor değiştirmek istiyorum. Anes motor 100-130tl arası birşey dedi. Yada bu bölümü onarım mı yaptırsam? :kızgın:

imag0069d.th.jpg
Habu Sevdaluk Beni 7
:kaptan:
Yılmaz Çoban | Siyahinci Gmk
PHP Kod:
Honda CBF 150 

(06-01-2012, 01:54 PM)Siyahinci Adlı Kullanıcıdan Alıntı:  Merhaba GMK
Uzun süre dir motorumu kullanamıyorum. Çok acil bir durum olmadığı sürece motor kapalı otoparkta yattı, durdu. Geçen pazar kardeşlerime motor kullanmasını öğrettim onun haricin de motor yine yatar durumdaydı. Vidyo yu izlemişsinizdir belki, neyse asıl konuya geleyim.

Benim sıkıntım, motorum 6000 den 11000 km arası her 1000-1500 km de 50-75 gr yağ eksiltirdi. 11000 km den sonra motor da yağ eksiltme gibi bir sıkıntı hiç yaşamadım. 1 lt koydum 1 lt aldım. Çin malı motoruma bile titizdim Hayrettin usta iyi bilir, cbf siz düşünün artık :]:]

En son motor yağını koyalı 1200 km oldu. 500 km olduğun da kontrol ettim sıkıntı yoktu. 750 km olduğun da yağ temiz eksilme yok pırıl pırıl diyebilirim 1000 km olduğun da temiz. Şimdi 1200 km oldu yağın durumu düzgün fakat debriyaj telinin olduğu yerden ve keçelerin olduğu taraftan yağ kaçırmış, aşağı yukarı 15-20gr kadar. Motor da ki yağı boşaltım yağ fazla çıktı:O1 lt koyduğum yağ 1.020 lt çıktı, artı 15-20gr kadar da fazla yağı kaçırmış bu nasıl iştir :bilmem:

Uzun süre dir motor yatıyor. Hayrettin ustaya gitmek farz oldu gerçe :] fakat yağ ile ilgili sıkıntı sonuçta ciddi bir problem varsa ona göre kendimi hazırlamak istiyorum :.(:.(

Bir de arka sağ sinyal camına taş gelmişti ve kırıldı. Onu değiştirmek istiyorum fakat arka taraf stop,sinyal sistemi bir bütün olduğu için komple değişmesi lazım orjinali de aşağı yukarı 100 tl dedi Hayrettin usta, (Soralı da epey oldu) düşünüyorum da 30-35tl ye çin malı alsam onun camını söksem taksam uyar mı acaba? :alkış:

Artık nasıl bir taş geldiyse :bilmem: sağ sinyalin olduğu taraftaki grenaj 1cm kadar çatlamış o bölüm de beni huylandırıyor değiştirmek istiyorum. Anes motor 100-130tl arası birşey dedi. Yada bu bölümü onarım mı yaptırsam? :kızgın:

Yılmaz sen bu kadar hassas hacim ölçüsü için ne kullanıyorsun?
Ara

(06-01-2012, 01:57 PM)Cihan Adlı Kullanıcıdan Alıntı:  
(06-01-2012, 01:54 PM)Siyahinci Adlı Kullanıcıdan Alıntı:  Merhaba GMK

Yılmaz sen bu kadar hassas hacim ölçüsü için ne kullanıyorsun?

Cihan abicim motor yağ kaçırınca boşalttıp ölçüm fakat tahmini diyorum fazla olduğu kesin de miktarı azdır, çoktur kesin birşey diyemem.:bilmem:

imag0069d.th.jpg
Habu Sevdaluk Beni 7
PHP Kod:
Honda CBF 150 

Tamam 10-20g gibi miktarlar çok zor ölçüler zaten. Sadece şu var. Mesela motor uzun süre yatarsa ve sen yağı boşaltırsan tüm karter silindir krank vs. üzerindeki yağ tamamen süzülür ve aşağıda birikir. Dolayısıyla sen daha fazla yağ aktı diye düşünürsün.
Ara

Yılmaz,

Aramızda teknik olarak en geniş bilgiye sahip olan Cihan Abimizdir.

Kendisi quantum fiziği ve Honda konusunda uzman olup,

aklında soru işareti oluşturan her konuda sana destek olacağından eminim.

husqvarna_logo_2.jpg
Ara

Akşam Hayrettin usta ya gittim. Debriyaj balatasını kontrol etti fren balatalarını kontrol etti zincire dişlilere baktı ön amortisör yağını kontrol etti vs. sıkıntı yok. Arka balata bitmek üzereymiş orjinal honda balatası taktı, ön lastikteki sibobun iğnesi eğilmişti onu değiştirdi. Bir de motor tozluylu benzin alırken, yıkattım eve geldim. :tamam: Daha önce çinli motor kullandığım için en ufak şeyden kıl kapıyorum. :kızgın: Honda bizi üzmüyor Allaha şükür :]:]

imag0069d.th.jpg
Habu Sevdaluk Beni 7
PHP Kod:
Honda CBF 150 

Yılmaz çok takıntılı olma , kısa aralıklarda yağı değiştirmen ve ölçülerini alman titiz biri olduğunu gösteriyor. Cihan abinin dediği gibi motor yattığı için motor aksamındaki yaglar süzülmüş kutuya inmiş. ben fazladan yarım litre çıkarsam yine neden çok geldi demem :]
Stop alacaksan 2. el temiz bir şey bak sahibinden.com'dan.

Kazasız belasız sürüşler.
Ara

hayrettin ustanın bu aralar işi yok demmeki o kadar çok eyi tek seferde yapması güzel olmuş.
motorunla ilgilenmen güzel kazasız sürüşler.

Bencede bukadar takilma yaini kont. Etyeter
g
Ara

Kesin birşey var, motor konusun da evhamlıyım :] 60 tl ye sıfır ve orjinal stop buldum. Doğrudur, yanlıştır emin değilim biraz araştırıp ona göre alacağım. :tamam:

(06-02-2012, 06:29 AM)Baris Adlı Kullanıcıdan Alıntı:  hayrettin ustanın bu aralar işi yok demmeki o kadar çok eyi tek seferde yapması güzel olmuş.
motorunla ilgilenmen güzel kazasız sürüşler.

18.00-18.30 gibi gittim 20.00 de çıktım. Ara da geldi baktı, gitti sonra tekrar geldi birşey e baktı felan veysel usta balatayı taktı felan. Elin de 2 motor vardı onlar fazla durmadı zaten, sonra paso bisikletli ler geldi. İş yoktu fazla dediği gibi. çinli motorlar azalıyor mu ne dir. :]

imag0069d.th.jpg
Habu Sevdaluk Beni 7
PHP Kod:
Honda CBF 150