Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Mutlaka Okuyun.. (Görünür olmak ve yavaş geçmek)

OMM e-posta gurubunda gördüğüm ve mutlaka okumanızı tavsiye ettiğim yazı..

Şahin N.ŞAİR Adlı Kullanıcıdan Alıntı:Sevgili Ahmet,

Bu soruyu sorduğun için ayrıca teşekkür ederim.
Duran bir aracı nasıl yavaş geçeceğini anlamamış olmanı yadırgamadan müsaade edersen cevabı gerçek bir olay ile vereyim. :)

Eski bir motorcuyu ofisin altında motosikletimi incelerken gördüm. Derin bir iç çekti ve motosiklete merakından bahsetti. "Peki neden motorun yok" dediğimde başından geçen ve motosikleti mecburen bırakmasına sebep olan olayı anlattı;

Şarköy civarında güzel virajlarda çok keyifli sürüyordum. Çok güzel bir hava da muhteşem bir yolda ilerlerken önümdeki bir sapakta yola katılmak üzere duran bir araç gördüm. Onun da beni gördüğünden emin oldum ve kendi yolumda gaz kesmeden devam ettim.
Ben "sonra ne oldu dedim" merakla...
"Beni görmemiş...Aylarca hastane de yattım, işimden gücümden oldum..Bir sürü kırık ve ameliyat ile acılarla boğuştum....Bir daha motosiklet almayı aklımdan bile geçiremedim..."

Bu gruptaki herkesin motosiklet aşkını en az yukarıdaki olaydaki kişi kadar olduğuna emin olurken motosikletin uzağında kalmasını çok iyi anladığını biliyorum.

İşte Sevgili Murat 4.Madde'de bahsettiğim "Seni gördüğünden emin olunca yavaş geç." bu anlama geliyor...

Örneğimizdeki gibi yolumuzun üstündeki bir aracın yanından geçerken

1. Gürünür ol. (Farın açıkmı? seni görecek açısı var mı? )
2. Görüldüğüne emin ol. (algılandığını sorgula, araç sürüsünün bakışları sana dönükmü?)
3. Görüldüğün konusunda geribildirim almaya çalış. (Araç tekerlekleri hareketsiz duruyor mu?)
4. Görülmene rağmen yoluna çıkmayacağını garanti altına al. (Gerektiğinde duracak kadar yavaş sür.)

Yani CANINI KARŞINDAKİNİN ALGISINA VE KEYFİNE TESLİM ETME. Her zaman bir bir planın olsun. böyle bir durumda eğitimlerde çalıştığımız gibi "Engelden kaçış" becerimizi geliştirebiliriz ya da hızımız müsait ise durabiliriz. Bence durabilecek hızda olmak en güvenlisi...

Selam ve Sevgilerimle

Şahin N.ŞAİR

DijitalTurk Toplu.Biz
Keşfedebildiğin kadar özgürsün.. (VeYSeL)

Super bir yazi ve herzaman uygulamaya calistigim bir sistem..beni gorse bile kesinlikle fren yapip durma hizina dusuruyorum motoru..sakasi ve telafisi yok cunku..

Yapmayıp pişman olanlardansa yapıp pişman olanlardanım galiba..
Ara

Evet güzel bir paylaşım, gaz açıp sıyrılmak yerine olabildiğince tehlike unsurunu aza indirgeyip geçmek daha doğru :tamam:

Teşekkür ederim Veysel abi :çiçek:
Ara

KESİNLİKLE ÇOK YARARLI BİR PAYLAŞIM TEŞEKKÜRLER BAŞKAN.. :çiçek:
Ara

Tecrübe ile sabittir...

160711104912_imza3.JPG
Ara

Oldukça Yararlı ve güzel bir paylaşım..Teşekkürler:+1:
Ara