Gebze Motosiklet Kulübü Forumları
Uzun yol tavsiyeleriniz nelerdir?? - Yazdırılabilir Sürüm

+- Gebze Motosiklet Kulübü Forumları (https://gebzemoto.com/forum)
+-- Forum: GMK Kafe (https://gebzemoto.com/forum/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: Sohbet & Muhabbet (https://gebzemoto.com/forum/forumdisplay.php?fid=3)
+---- Forum: Genel Muhabbet (https://gebzemoto.com/forum/forumdisplay.php?fid=5)
+---- Konu: Uzun yol tavsiyeleriniz nelerdir?? (/showthread.php?tid=4231)

Sayfalar: 1 2

Uzun yol tavsiyeleriniz nelerdir?? - KubilayAgyar - 06-18-2017

Motorcu abilerim bayram vesilesiyle memleketim olan Karabük'e gidicem motorumla. 370 KM bir mesafe olan bu güzargah için tavsiyeleriniz nelerdir. Nasıl hazırlanayım, motorda sıkıntı olmaması adına bakım vs birşey gerektirirmi (2017 şubat trafiğe çıkışlı motor) şöyle hazırlan böyle giyin dediğiniz ya da aklıma gelmeyen şeyler var mı ?

Uzun yol tavsiyeleriniz nelerdir?? - SM_trying - 06-18-2017

Eve geciyorum yazacagim

Sent from my iPhone using Tapatalk

RE: Uzun yol tavsiyeleriniz nelerdir?? - KubilayAgyar - 06-18-2017

(06-18-2017, 06:38 PM)Mike.xxlarge Adlı Kullanıcıdan Alıntı:  Eve geciyorum yazacagim

Bekliyorum cevabını abi

Uzun yol tavsiyeleriniz nelerdir?? - SM_trying - 06-19-2017

Kubilay gec cevap icin kusura bakma. Yavas yavas yazayim. Senin motor R25 oldugundan detay gireyim onden.

İlk olarak sende uzun cam olmadigi icn cok ruzgar yiyeceksin. Bel ve boyunda agrilar olusacak.
Mesafe cok uzun degil gerci.
Benim sana tavsiyem. Havanin her an deisiklik gosterdigini varsayarak
Kislik mont yerine yazlik mont kullanman.
Yazlik mont + havanin yagma ihtimaline karsi yagmurluk + soguk olma ihtimaline karsi windstopper alman. Bu kombinle her hava kosulunda surebilecegin gibi cift man goturmek yerine daha az yer kaplayarak seyehat edersin.
Kask olarak ne vardi hatirlamiyorum ama mkun olan en sessiz kaski yanina alman tavsiyemdir.
Elindeki kask yeterli sessizlikte degil ise kulak tikaci imdadina yetisebilir.
Yaptigim ilk uzun yolda bu tavsiyeleri kimse vana vermedigi icin yanimda bot+ ayakkabi.
Cift mont yazlik kislik seklinde seyehatt ettim. Giris seviyesi bir kask ile kulak ticaci olmadan yaptigim seyehat ise cok gurultulu idi. Hatta intercom olmasina ragmen sesleri duyamiyordum

Gelelim diger seylere.
Yanina mumkun oldugu kadar az sey al. Motoru be kadar hafif tutarsan o kadar az yakar az yorulur. Bir o kadar fazla keyif alirsin.

Cok lazim olmayacak seyleri yada bir kere ihtiyac duyacagin seyleri yaninda goturme.
Misal ben tabure goturup hic kullanmadim. Bosuna yuk ettim kendime.
Minimalist olmaya gelince. Tek basima olmama ragmen. 4 kisilik cadir ve 2 kisilik yatak ile gezdim. Benim gibi yapma :)

Yanina yolluk yada yiyecek alma zaten yolda hepsi isiniyor. Birde senin mesafe cok uzun degil. Yemeden gidecegin yere ulasirsin. Mutlaka su al yanina yolda durup icmen gerekebilir.

Evraklarini cantanin ayri bir gozune koy hatta varsa bacak cantasi yada depo ustu canta kullan. Cok rahat edeceksin.

Motor ilgili yapilacaklara gelince. Yola cikmadan zincir temizligi ve yaglama islemini yap. Gerginligini ayarla.

Yanina lastik kopugu al ki yolda patlarsa seni idare edebilsin.

Bir de gece yolculuk edeceksen yaninda yedek far ampulu bulundur.
Son olarak bulabilirsen on cama deflektor ekle. Cok faydasi olur.

Seninle ayni yone giden biri var ise birlikte git. Hem sikilmazsin. Hemde birbirinizi kollamis olursunuz. Bildigim kadariyla sebo abi de safranbolu tarafina gidecekti. Bir konus istersen

RE: Uzun yol tavsiyeleriniz nelerdir?? - KubilayAgyar - 06-19-2017

(06-19-2017, 10:09 AM)Mike.xxlarge Adlı Kullanıcıdan Alıntı:  Kubilay gec cevap icin kusura bakma. Yavas yavas yazayim. Senin motor R25  oldugundan detay gireyim onden.

İlk olarak sende uzun cam olmadigi icn cok ruzgar yiyeceksin. Bel ve boyunda agrilar olusacak.
Mesafe cok uzun degil gerci.
Benim sana tavsiyem. Havanin her an deisiklik gosterdigini varsayarak
Kislik mont yerine yazlik mont kullanman.
Yazlik mont + havanin yagma ihtimaline karsi yagmurluk + soguk olma ihtimaline karsi windstopper alman. Bu kombinle her hava kosulunda surebilecegin gibi cift man goturmek yerine daha az yer kaplayarak seyehat edersin.
Kask olarak ne vardi hatirlamiyorum ama mkun olan en sessiz kaski yanina alman tavsiyemdir.
Elindeki kask yeterli sessizlikte degil ise kulak tikaci imdadina yetisebilir.
Yaptigim ilk uzun yolda bu tavsiyeleri kimse vana vermedigi icin yanimda bot+ ayakkabi.
Cift mont yazlik kislik seklinde seyehatt ettim.  Giris seviyesi bir kask ile kulak ticaci olmadan yaptigim seyehat ise cok gurultulu idi. Hatta intercom olmasina ragmen sesleri duyamiyordum

Ersin abi öncelikle vakit ayırıp bu kadar şeyi yazdığın için teşekkür ederim.  Bende senin dediklerine göre gideyim.

Geçen mayıs ayı içerisinde de aynı yolu kat ettim açıkcası. Dediğin gibi ani rüzgar yiyorum ama motorun üstüne yatıp kafayı kıç kadar camın arkasına eğince çok fazla bir rüzgar almadım. O yüzden ben ve boyun ağrısı çok şükür yaşamadım. Havanın yağma ihtimaline karşı bir yağmurluk dediğim gibi olabilir. Kask konusunda ise iyi bir kask değil. Uçan sineği bile duyuyorum neredeyse. Bende hem arayanların ulaşabilmesi için hemde canım sıkılmasın diye kulaklık takıp ilerledim o yüzden çok fazla gürültüye maruz kalmadım.

(06-19-2017, 10:13 AM)Mike.xxlarge Adlı Kullanıcıdan Alıntı:  Gelelim diger seylere.
Yanina mumkun oldugu kadar az sey al. Motoru be kadar hafif tutarsan o kadar az yakar az yorulur. Bir o kadar fazla keyif alirsin.

Cok lazim olmayacak seyleri yada bir kere ihtiyac duyacagin seyleri yaninda goturme.
Misal ben tabure goturup hic kullanmadim. Bosuna yuk ettim kendime.
Minimalist olmaya gelince. Tek basima olmama ragmen. 4 kisilik cadir ve 2 kisilik yatak ile gezdim. Benim gibi yapma :)

Bende bir ufak bir valiz birde sırt çantasıyla gitmiştim. Yanıma ekstra olarak zincirle branda mı almıştım. Valizi ise kuyruk kısmına koli bandı ile sıkıca bantlayıp kancalı file tarzı zımbırtıyla ne olur ne olmaz diye iyicr sabitlemiştim. Yağmur falan yağarsa diye valizide büyül poşete koymuştum.Skıntı çıkartmadı çok şükür 
ERpPpg.jpg

(06-19-2017, 10:15 AM)Mike.xxlarge Adlı Kullanıcıdan Alıntı:  Yanina yolluk yada yiyecek alma zaten yolda hepsi isiniyor. Birde senin mesafe cok uzun degil. Yemeden gidecegin yere ulasirsin.   Mutlaka su al yanina  yolda durup icmen gerekebilir.

Evraklarini cantanin ayri bir gozune koy hatta varsa bacak cantasi yada depo ustu canta kullan.  Cok rahat edeceksin.

(06-19-2017, 10:26 AM)Mike.xxlarge Adlı Kullanıcıdan Alıntı:  Motor ilgili yapilacaklara gelince. Yola cikmadan zincir temizligi ve yaglama islemini yap. Gerginligini ayarla.

Yanina lastik kopugu al ki yolda patlarsa seni idare edebilsin.

Bir de gece yolculuk edeceksen yaninda yedek far ampulu bulundur.
Son olarak bulabilirsen on cama deflektor ekle. Cok faydasi olur.

Bunları kesin yapıcam abi

(06-19-2017, 10:27 AM)Mike.xxlarge Adlı Kullanıcıdan Alıntı:  Seninle ayni yone giden biri var ise birlikte git. Hem sikilmazsin. Hemde birbirinizi kollamis olursunuz.   Bildigim kadariyla sebo abi de safranbolu tarafina gidecekti. Bir konus istersen

Tekrar teşekkür ederim abi cevabın için

Rica ederim ne demek :)