Gebze Motosiklet Kulübü Forumları
kırmızı ışıkta veya normal duruş - Yazdırılabilir Sürüm

+- Gebze Motosiklet Kulübü Forumları (https://gebzemoto.com/forum)
+-- Forum: GMK Kafe (https://gebzemoto.com/forum/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: Sohbet & Muhabbet (https://gebzemoto.com/forum/forumdisplay.php?fid=3)
+---- Forum: Genel Muhabbet (https://gebzemoto.com/forum/forumdisplay.php?fid=5)
+---- Konu: kırmızı ışıkta veya normal duruş (/showthread.php?tid=3021)

Sayfalar: 1 2

kırmızı ışıkta veya normal duruş - yolcu02 - 04-16-2014

1, Kırmızı ışıkta duruş...

Bugun kirmizi isik yada trafik tikanikliginda durustan bahsedeyim... Once sunu hatirlatalim...motosiklet esas olarak on fren ile durur. Guvenli frenleme daima iki frenin kullanilmasi ile olur.

1-Aynayi kontrol edin...
Seridin temiz bir yerini secin ayaginizi koymak icin...yagli, kumlu, cukurlu, su golcuklu pis yerlere ayginizi basmamaya gayret edeceksiniz.

2-Frenlemeye baslayin...Vites kucultun ... 1 e kadar...hicbir zaman bosa almayin(*)...arkadaki duramazsa yapacak hicbirseyiniz kalmaz. Ayrica siz durdugunuzda arkanizda kimse olmayabilir, sonradan tamgaz biri cikagelir mesela...

-tekrar aynayi kontrol edin...
-iki ferni birden kullanin ve durun.
-On Freni ve debriyaji her zaman dort parmaginizla kullanin.

3-Durdunuz...

DIKKAT Pozisyonunuz su olmali

• Debriyaj sonuna kadar cekili

• Vites 1 de

• Sag ayak Frende (basili tabii)

• Sol ayak yerde. (Temiz ve saglam bir yerde)

• Sag el gaz vermeye hazir (hatta arada hafif hafif gaz veriyor)

• Gozler ilerde, ama ayni anda yayalari, gecen trafigi, ve aynayi kontrol
ediyor.

• On tekerlek ileriye bakiyor

Yolcunuz varsa kiprasmadan :) pasa pasa oturuyor, size birseyler soyluyorsa siz onu basinizi cevirmeden dinliyorsunuz, sakin ola ki ayagini yere koymaya filan kalkmiyor ve tutundugu yeri -katiyen- birakmiyor.

En ondede olsaniz arada da olsaniz seridin asiri sag yada sol kenarina cekilmeyin.

Hicbir zaman gidip arabalarin arasinda durmayin

Unutmayin motorsiklette hafif kaza yoktur ! Iki otomobil arasinda tampon tampona ufak bir "tokusma" sizin icin kirik bir bacak anlamina gelebilir.
- Debriyaj icin esas sagliksiz olan sey onu "kavrama noktasinda" uzun sure tutmaktir..

Evet motor kullanmak huner ister ama kesinlikle "cambazlik", "ozel marifetler" istemez. Bunlara gerek duydugunuzu hissediyorsaniz birseyleri yanlis biliyor yada uyguluyor olmalisiniz. "Huner-ustalik" ise zamanla, sabirla, antremanla, tecrubeyle ve yapilan isi severek kazanilan bir seydir.

Lafi gelmisken bir ufak hatirlatma daha: Motorla giderken sartlarin degismekte oldugunu hissettiginizde, FREN KOLUNU DORT PARMAGINIZLA "ORTUN". Normal gidiyorsaniz zaten gazi kesmeyin ama fren yapmaya, manevraya hazir olun...on fren son derece onemlidir unutmayin ve parmaklari gazdan cekip frene koymak cok kiymetli bir sureyi sizden calar, hatta "urkutucu" bir seyle karsilasabilirsiniz ve o panikle simsiki tutunup hic fren yapamayabilirsiniz bile. Bunlar hep tecrube-istatistik...biraz oz guven ve biraz calisma ile hepsi oluyor...

kesinlikle yaya geçitlerinde yol vermemiz gerekir. hem kanunen hemde insanlık namına?
140416142952_trafik-ve-ilk-yardim-haftasi.jpg
140416143010_64268835.jpg

bir saniye bile hayat kurtarır??
140416142952_TopluSr.jpg

yakın mesafeler kaçınılmaz. uzak mesafelerde hayat kurtarır??
140416142952_ondeki_tasit_belirtilen_mes...ilemez.jpg

RE: kırmızı ışıkta veya normal duruş - 1kan - 04-16-2014

Çok iyi ve yararlı bir anlatım olmuş Cengiz abim.
Emeğine,yüreğine ve değerli zamanına sağlık.
Teşekkürler.

RE: kırmızı ışıkta veya normal duruş - yolcu02 - 04-16-2014

(04-16-2014, 03:02 PM)1kan Adlı Kullanıcıdan Alıntı:  Çok iyi ve yararlı bir anlatım olmuş Cengiz abim.
Teşekkürler.
rica ederim ne demek. hem bilgi sahibi oluyorum olmuşkende bilmeyenler olur diye foruma koyuyorum:utan::utan:

(04-16-2014, 03:06 PM)yolcu02 Adlı Kullanıcıdan Alıntı:  
(04-16-2014, 03:02 PM)1kan Adlı Kullanıcıdan Alıntı:  Çok iyi ve yararlı bir anlatım olmuş Cengiz abim.
Teşekkürler.
rica ederim ne demek. hem bilgi sahibi oluyorum olmuşkende bilmeyenler olur diye foruma koyuyorum:utan::utan:

Abim foruma koymadan önce bi arattır konuyu,eğer forumda bulamazsan koy.sonradan forum kirliliği olmasın diye konu silinmesin.
örnekleri bende var.
2 konu açtım arattırmadan koydum foruma,
Veysel abimle Mehmet abim konuyu kilitlediler. forumda varmış aynı konu.. ordan örnek alabilirsin:çiçek::çiçek::kalp:

yenilemek her zaman için iyidir :çiçek::çiçek:

(04-16-2014, 03:11 PM)yolcu02 Adlı Kullanıcıdan Alıntı:  yenilemek her zaman için iyidir :çiçek::çiçek:

biz genelde eski konuları hortlatıp,aynı konu başlığı altında bulduğumuz yeni bilgileri paylaşıyoruz abim :çiçek::kalp::çiçek:Gmk:çiçek::kalp::çiçek::tamam:

(04-16-2014, 03:15 PM)1kan Adlı Kullanıcıdan Alıntı:  
(04-16-2014, 03:11 PM)yolcu02 Adlı Kullanıcıdan Alıntı:  yenilemek her zaman için iyidir :çiçek::çiçek:

biz genelde eski konuları hortlatıp,aynı konu başlığı altında bulduğumuz yeni bilgileri paylaşıyoruz abim :çiçek::kalp::çiçek:Gmk:çiçek::kalp::çiçek::tamam:
arama yaptım benden hariç bu konu açılmamışş:alkış::alkış::alkış:

RE: kırmızı ışıkta veya normal duruş - MetinKeleş - 04-17-2014

güzel konu.
yanlış yaptıklarım varmış.
sağolasın cengiz kaptan :çiçek:

RE: kırmızı ışıkta veya normal duruş - Seckin Tunali - 04-17-2014

Güzel konu eline sağlık..hep korktuğum şeydir kırmızı ışıkta en önde beklemek..

RE: kırmızı ışıkta veya normal duruş - SEYFO - 04-17-2014

En sevdiğim şeydir kırmızı ışıkta önde beklemek : )))